Arsenali fitore të vështirë ndaj Birminghamit

dardanmiftari | Saturday, October 16, 2010 | 0 Komente

Autori i golit të fitores, Marouane Chamack Golat e Samir Nasri dhe Marouane Chamakh i kanë ndihmuar Arsenalit të rikthehet nga disvantazhi 1-0, për të fituar në fund me rezultat 2-1 në ndeshjen e javës së tetë përballë Birmingham, të zhvilluar në Emirates Stadium.
Mysafirët arritën të kalojnë në epërsi pas më shumë se gjysmë ore lojë, me anë të një goli me kokë të shënuar nga Nicola Zigic (33’). Por, katër minuta para fundit të pjesës së parë Nasri arriti të barazojë duke shënuar nga pika e bardhë, pas një penaltie të fituar në mënyrë kontroverse nga Marouane Chamakh (41’).
Menjëherë pas fillimit të pjesës së dytë, pas një loje të shkëlqyeshme nga Jack Wilshere dhe Alexandre Song, sulmuesi maroken shmangi portierin Ben Foster për t’i dhënë avantazhin Arsenalit (47’).
Arsenali i dha fund ndeshjes me dhjetë lojtarë, pas përjashtimit me karton të kuq të Wilshere, për shkak se anglezi ndërhyri ashpër në sulmuesin serb Zigic.
Fitorja e ngre Arsenalin në pozitën e dytë, me pikë të barabarta me Manchester United dhe City, të cilët mbajnë pozitat tre dhe katër.