United dështon të fitojë

dardanmiftari | Saturday, October 16, 2010 | 0 Komente

Van der Sar duke reaguar pas golit të dytë të pranuar Edwin van der Sar ka bërë një gabim të pabesueshëm, derisa Manchester United humbi avantazhin prej 2-0 për të nxjerrë vetëm një barazim 2-2 në ndeshjen e zhvilluar në Old Trafford ndaj West Bromwich Albion.
United ka shijuar edhe dështimin e tretë në mbrojtje brenda disa javësh, pasi edhe këtë herë humbi epërsinë prej dy golash, ngjashëm si në ndeshjet ndaj Evertonit dhe Liverpoolit, edhe pse e kishin fituar këtë të fundit.
Golat e shënuar nga Javier Hernandez (9’) dhe Nani (25’) në pjesën e parë të ndeshjes i dhanë kontrollin e plotë United. Por West Brom shënoi dy herë, së pari me anë të një autogoli nga Patrice Evra pesë minuta në pjesë të dytë (50’), dhe një goli tjetër të shënuar nga Somen Tchoyi, pas pesë minutash tjera, pasi Van der Sar nuk reagoi për të kapur topin para lojtarit kundërshtar (55’).
Ky ishte barazimi i tretë radhazi për ekipin e Sir Alex Ferguson, të cilët nuk kanë fituar në Ligën Premier gati një muaj, që nga 19 nëntori. Në anën tjetër pika e fituar është një rezultat tjetër befasues për ekipin e Roberto Di Matteo, West Brom.
United tash mbetet në pozitën e tretë të tabelës me 14 pikë, sa ka edhe Arsenali që ngjitet në pozitën e dytë, për shkak të diferencës më të mirë të golave. City mbetet në pozitën e katër me po aq pikë, por mund të rikthejë pozitë e dytë nëse nesër shënon fitore në fushë të Blackpool.