Manchester United 8 - 2 Arsenal (VIDEO)

dardanmiftari | Sunday, August 28, 2011 | 0 Komente

Manchester Unitedi i ka paralajmëruar rivalët se do ta kenë të vështirë që ta rrëzojnë nga froni duke e mposhtur Arsenalin me rezultat 8-2 në kuadër të derbit kryesor të javës së tretë të Ligës Premier.
Danny Welbeck e hapi takimin pas një asistimi të Anderson (22’), ndërsa pesë minuta më pas, David de Gea mbrojti penalltinë e Robin Van Persiet.

Djajtë e Kuq e përfunduan takimin që në pjesën e parë duke shënuar edhe dy gola, përmes Ashley Young (28’) dhe Wayne Rooney (41’).

Në fund të pjesës së parë u mendua se mysafirët do të ktheheshin në lojë pas golit të shënuar nga Theo Walcott (45’+3), mirëpo ky gol nuk ndryshoi asgjë, pasi United ishte shumë i fuqishëm edhe në fraksionin e dytë të lojës.

Ashley Young e Wayne Rooney bashkëvepruan edhe në gjysmën e dytë për ta ngritur epërsinë në 4-1, ndërsa ishte numri dhjetë ai që realizoi golin e dytë personal (64’).

Sulmuesi anglez ishte i përfshirë edhe në golin e pestë të vendasve, pasi asistoi te Nani (67’).

Në listën e golashënuesve u regjistrua edhe Ji-Sung Park për setin e parë (70’), ndërsa Robin van Persie e shënoi një gol sa për statistika (74’).

Lojtari i ndeshjes, Wayne Rooney, kompletoi het-trikun e tij nga pika e bardhë (82’), ndërsa lojtarët e Arsenalit mezi pritnin që gjyqtari ta përfundojë takimin.

Ndërsa Djajtë nuk ndaleshin së shënuari. Ata e realizuan edhe golin e tetë, i cili mban firmën e Ashley Yong (90’).

Kjo fitore e pozicion Manchester Unitedin në krye të tabelës me pikë të barabarta me rivalin lokal, Manchester City.