Bayern lider, City jashtë!

dardanmiftari | Tuesday, November 22, 2011 | 0 Komente

Napoli ka shënuar fitore të madhe në përballje me Manchester Cityn duke prekur kështu kualifikimin në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, përderisa Bayerni i Munichut është konfirmuar lider me fitoren ndaj Villarrealit.
Ishte menduar se City është favorit në takimin e zhvilluar në San Paolo, por i këtij mendimi nuk ishte Edinson Cavani, i cili hapi serinë e golave me një shënim me kokë nga një kënd i vështirë për 1-0.

Përgjigjen për Napolin e kishte italiani Mario Balotelli, i cili shënoi nga afërsia pas gjysmë ore lojë (33’) dhe 1-1.

Sidoqoftë, me të filluar pjesa e dytë Edinson Cavani pas kombinimeve të bukura arriti të shënojë për 2-1 dhe fitoren e madhe të Napolit para tifozëve të vet të cilët ishin në ekzalt në këtë takim.

Bayerni i Munichut zhvilloi ndeshje të lehtë ndaj Villarrealit, ekip të cilin e mposhti me rezultat 3-1. Franck Ribery hapi serinë e golave për 1-0 pas tre minutave lojë.

Mario Gomez nga afërsia shënoi për 2-0 (24’), kurse në pjpesën e dytë Jonathan De Guzman shënoi për 2-1 me anë të një goditje sensacionale me volej (50’). Rezultatin përfundimtar prej 3-1 e vuri francezi Franck Ribery (69’).

Kështu me këtë fitore pas pesë xhirove Napoli ngjitet në vendin e dytë të Grupit A me 8 pikë, kurse Bayerni konfirmohet lider me 13 pikë. Manchester City është në pozitën e tretë me 7 pikë dhe në xhiron vendimtare pret në shtëpi Bayernin. Vetëm fitorja ndaj Bayernit dhe një barazim apo humbje e Napolit ndaj Villarrealit në San Paolo do t’i mundësonte Cityt kualifikimin tutje.