Atletico përmbys rezultatin ndaj Villarrealit

dardanmiftari | Monday, March 16, 2009 | 0 Komente

Atletico Madrid ka arritur të rikthehet nga dy gola disavantazh për të mposhtur Villarrealin me rezultat 3-2 në Vicente Calderon, dhe për të mbajtur gjallë shpresat për të marrë vendin e katërt, që dërgon në Ligën e Kampionëve.
Atletico humbi një penalti të hershme, kur Diego Forlan nuk ishte i saktë nga pika e bardhë në minutën e tretë të ndeshjes. Villarreali kaloi në epërsi me anë të Matias Fernandez në minutën e 19-të të ndeshjes, ndërsa rezultatin për mysafirët e dyshifoi Ruben Cani, shtatë minuta pas fillimit të pjesës së dytë (52’). Por nuk zgjati shumë, pas edhe një minute, Sergio ‘Kun’ Aguero ringjalli shpresat për Atleticon. Pika vendimtare e ndeshjes ishte përjashtimi nga loja i mesfushorit të Villarealit, Javi Venda, në minutën e 65-të të ndeshjes, pas dy kartonëve të verdhë. Golat nga Diego Forlan (80’) dhe Antonio Lopez (84’) në dhjetë minutat e fundit, i dhanë fitoren Atletico Madridit, që tash i afrohet në dy pikë Villarrealit, që vazhdon të mbajë vendin e katërt. Sikur Villarreal të fitonte, do të krijonte tetë pikë epërsi ndaj Atleticos, dhe do të zbehte gjasat e këtij klubi për të siguruar vend për në Ligën e Kampionëve.