Cana mposht ish-ekipin e tij, PSG

dardanmiftari | Monday, March 16, 2009 | 0 Komente

Mesfushori kosovar Lorik Cana ka shënuar edhe një herë kundër ish-ekipit të tij Paris Saint German, në fitoren 3-1 të Olimpique Marseille, ekip që kështu ngrihet në pozitën e dytë me një pikë më pak se lideri, Lyoni.
Mysafirët e Marseille kaluan në epërsi pas 24 minutash lojë me golin e ish-lojtarit të Liverpoolit, Boudewijn Zenden, por vendasit barazuan dy minuta para fundit të ndeshjes me anë të ish-yllit të Barcelonës Ludovic Giuly. Minuta e 53-të ishte momenti rikthyes në ndeshje, kur vendasit mbetën me 10 lojtarë në fushë për shkak të përjashtimit të Zoumana Camara me karton të kuq. Dy minuta më pas Bakari Kone risolli avantazhin për Marseillen, ndërsa kapiteni i ekipit Lorik Cana vulosi rezultatin në minutën e 61-të të ndeshjes. Me këtë fitore, Marseille barazohet në pikë me Paris Saint Germain, por ia merr vendin e dytë falë diferencës më pozitive të golave. Lyoni vazhdon të kryesojë tabelën, por pas humbjes së fundit ndaj Auxerre, tash ka vetëm një pikë epërsi ndaj dy ndjekësve. Të rikujtojmë se Cana shënoi golin e vetëm të fitores (1-0) kundër Paris Saint Germain edhe në sezonin 2005/06, që ishte sezoni i parë pas kalimit tek Marseille, dhe fitorja e parë e këtij ekipi ndaj atij parisien pas tre vitesh aso kohe.