Masakrohet Argjentina

dardanmiftari | Thursday, April 02, 2009 | 0 Komente

Përzgjedhësi i Argjentinës, Diego Maradona, duhet të besojë se ajo që e ka gjetur skuadrën e tij ishte një gënjeshtër për 1 prill...
Bolivia kishte nevojë të madhe për fitore dhe këtë e arriti në mënyrën më spektakolare të mundshme duke e demoluar skuadrën “e fuqishme” të Argjentinës me rezultat 6-1. Marcelo Moreno hapi serinë e golave në minutën e 11-të, ndërsa në minutën e 24 Luis Gonzalez barazoi shifrat dhe ky gol ishte krejt çka tregoi Argjentina në këtë përballje të kobshme. Në minutën e 33-të u akordua penallti në favor të vendasve, të cilin e shndërroi në gol Joaquin Botero për të rikthyer avantazhin e Bolivisë. Ndërsa në fund të pjesës së parë (45’), Alex Da Rosa shënoi për rezultatin 3-1. Në minutën e nëntë të pjesës së parë (54’), Joaquin Botero shënoi golin e dytë personal në këtë takim, ndërsa njëmbëdhjetë minuta më vonë (65’) kompletoi hat-trickun e tij. Për rezultatin përfundimtar prej 6-1, u kujdes Didi Torrico i cili nga një distancë prej afro 23 metrash e mposhti portierin Carrizo. Ky është një rekord i ri në historinë e futbollit të Argjentinës, pasi që për herë të fundit Argjentina është mposhtur me këtë rezultat në vitin 1958 nga Çekosllovakia e atëhershme.