Kupa e Konfederatave: SHBA në gjysmëfinale

dardanmiftari | Monday, June 22, 2009 | 0 Komente

Pas dy humbjeve radhazi, Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë shënuar fitoren e parë dhe më vendimtaren, e cila e kualifikon këtë kombëtare për në gjysmëfinale të garës.Duke ditur se vetëm një fitore e thellë do të mund t’i shpëtonte nga eliminimi, ekipi i trajnerit Bob Bradley bëri saktësisht atë që duhej, mposhti favoritin, Egjiptin, me rezultat 3-0.SHBA-të kontrolluan gjithë pjesën e parë, por shënuan vetëm një gol, përmes Charlie Davies në minutën e 21-të. Pjesa e dytë e ndeshjes solli dy gola të tjerë. Djali i trajnerit Michael Bradley dyfishoi rezultatin në minutën e 63-të, para se një gol tjetër me kokë nga Clint Dempsey tetë minuta më vonë, t’ua sigurojë kualifikimin e mëtejmë SHBA-ve.Brazili kryeson grupin me pikë të plota, nëntë nga tre ndeshje. SHBA-të mbajnë pozitën e dytë me tre pikë, sa kanë edhe dy ekipet tjera, Italia dhe Egjipti, por që amerikanët kualifikohen për në gjysmëfinale falë diferencës më pozitive të golave. Në gjysmëfinale SHBA do të ndeshet me kampionin e Evropës, Spanjën.