Franca kampione e Europës në basketboll

Ilir Tërstena | Tuesday, September 24, 2013 | 0 Komente

Franca është kampione e Europës në basketboll. Gjelat triumfojnë në finalen përballë Lituanisë në Slloveni me rezultatin 80-66 duke treguar forcën e tyre përballë kombëtares balltike, pavarësisht se Tony Parker nuk ishte në ditën e tij më të mirë.

Udhëheqësi i francezëve mbi parket ishte Nicolas Batum, që e mbylli takimin me 17 pikë të shënuara. Pjesa e parë e lojës ishte më e mirë për lituanesët, që arritën të përmbysnin avantazhin fillestar të transalpinëve, me një plus 5, duke e mbyllur fraksionin 22-19 në favor të tyre.

Përvoja e francezëve doli në pah në pjesën e dytë të lojës, kur francezët shënuan plot 31 pikë kundrejt 12 të lituanezëve, me dy skuadrat që vajtën në pushim me rezultatin 53-31 për gjelat. Batum ishte udhëheqësi i të tijve dhe në rebaund teksa realizoi plot 5 të tilla, aq sa diferenca vajti +16 në fund të pjesës së tretë.

Pjesa e fundit e lojës ishte thjesht menaxhimi për francezët, që ruajtën një diferencë +14 për rezultatin final 80-66, duke vendosur mbi krye dhe titullin kampion europe, për herë të parë në histori./veqsport

Category:

Ju pelqen artikulli shperndaje me shoke!

0 Komente

Shkruani Komentin Poshtë...