Arsenal 4-0 Blackburn

dardanmiftari | Saturday, March 14, 2009 | 0 Komente

Arshavin dhe Eboue shënuan për t’i dhënë Arsenalit fitoren me rezultat 4-0 ndaj Blackburn Rovers, në ndeshjen e sotme të zhvilluar në Emirates Stadium, që barazon pikët me Aston Villën, duke marrë edhe vendin e katërt.
Topçinjtë kaluan në epërsi që në minutën e dytë të ndeshjes me anë të një autogoli të Andre Ooijer, pas një goditje të Andrei Arshavin.Pas një loje të mirë të Nicklas Bendtner, Theo Walcott u lirua në të djathtë për të asistuar më pastaj për sulmuesin rus. Megjithëse nuk arriti të regjistrojë në emirin e tij golin e parë, Arshavin ishte autori i golit të dytë të Arsenalit, në minutën e 65-të të lojës, që ishte edhe goli i parë i tij që kur u transferua në janar.Zëvendësuesi Emmanuel Eboue shënoi edhe dy gola të tjerë për topçinjtë në dy minutat e fundit të ndeshjes (88’ dhe 90’), për të vulosur fitoren e thellë.Me këtë fitore Arsenali ngjitet në pozitën e katërt të tabelës së Premierligës, me 52 pikë, sa ka edhe Aston Villa që zbret në pozitën e pestë, e që nesër do të presë në Villa Park ekipin e Tottenhamit.