Voronin mban Herthën në krye të tabelës

dardanmiftari | Saturday, March 14, 2009 | 0 Komente

Andrey Voronin ishte sërish hero për liderin e Bundesligës, Hertha Berlin, pasi shënoi golin e vetëm të fitores ndaj Bayer Leverkusen, gol që e mban katër pikë mbi ekipin e dytë ndjekës, Bayernin.
Voronin shënoi golin e fitores në minutat e hershme të pjesës së dytë (50’), megjithëse ishte një shënim me shumë fat, meqë topi shkoi në rrjetë nga kraharori i tij, pasi portieri Adler më herët kishte mbrojtur goditjen e tij të parë.Bayern Munich po ashtu ka shënuar fitore në udhëtim tek Bochum, me rezultat 3-0. Golat për bavarezët i shënuan Ze Roberto (32’), Lahm (60’) dhe Demichelis (90’).Lukas Podolsky humbi një penalti në minutën e 50-të të ndeshjes, ndërsa vendasit po thuajse gjithë pjesën e dytë e kanë zhvilluar me dhjetë lojtar, pas përjashtimit të Pfertzel.Me këtë fitore Hertha mbledh 49 pikë, ndërsa Bayern Munich dhe Wolfsburg ndjekin me nga 45 pikë. Hoffenheim që barazoi në fushë të Eintracht Frankfurtit tash mbledh 43 pikë, ndërsa Hamburg grumbullon 42 pikë, dhe nesër do ndeshet me Energie Cottbus.