Top 10 trajnerët fitimtarë të Premierligës

Ismail Sinani | Tuesday, July 23, 2013 |


Jose Mourinho e la Real Madridin për Chelsean dhe shifrat tregojnë se tekniku portugez ka bërë zgjedhjen e duhur. Në “Stamford Bridge” tifozët ruajnë kujtime të paharrueshme nga “Special One”, i cili është edhe idhulli i tyre për atë që ka arritur me Blutë. Por, këtë e vërtetojnë edhe shifrat.
Sipas një studimi të kryer, rezulton se Mourinho është trajneri më fitimtar në Premier League, duke lënë pas edhe emra të mëdhenj dhe të vjetër në futbollin anglez si Sir Alex Ferguson dhe Arsene Wenger.
Trajneri portugez ka përqindjen më të lartë të fitoreve në Premier League, 71% pasi në 120 ndeshje në krye të Chelseat ka arritur të fitojë 85 prej tyre.

Category:

Ju pelqen artikulli shperndaje me shoke!