Ekskluzive - Bundesliga feston 50 vjetorin e krijimit

Lina's | Saturday, August 24, 2013 |

Bundesliga gjermane sot feston 50 vjetorin e krijimit, me skuadrën e Bayernit që prin listën sa i përket trofeve. 

 Sot është 50 vjetori i krijimit të Bundesligas gjermane. Pikërisht 24 Gushti i vitit 1963 ishte ndeshja e parë në këtë ligë, ndërsa kundërshtarë ishin Werder Bremen dhe Dortmund.  Goli i parë në historinë e Bundesligas u shënua në atë sfidë nga Timo Konietzka, vetëm pas 1 minuti lojë. 

 Golashënuesi më i mirë i Bundesglias mbetet Gerd Muller i cili ka shënuar plot 365 gola dhe vështirë të arrihet për një kohë të shkurtë nga një lojtar. I vetmi lojtarë që është afër tij ështëClaudio Pizarro i cili ka 166 gola në Bundesligë. 

 Bayern Munchen është skuadra me më së shumti trofe në Gjermani the pothuajse ka thyer çdo rekord.   Borussia Dortmund çuditërisht mban pozitën e parë me humbjen më të thellë në Bundesligë. BVB u mposht 12-0 nga Gladbach n sezonin 1977-78./veqsport

Category: ,

Ju pelqen artikulli shperndaje me shoke!