Vettel e Red Bull pushtojnë Bahrain

Ilir Tërstena | Thursday, April 25, 2013 |


Piloti i Red Bull Sebastian Vettel triumfoi në pistën e Bahrainit duke dominuar nga fillimi deri në fund të garës, ashtu siç bëri dhe vitin e kaluar. Gjermani që në fillmin u shfaq agresiv duke parakaluar dhe Rosberg që kishte fituar pole position në provat zyrtare. Problemet në sistamin DRS penaluzian Fernando Alonson i cili u detyrua të hynte 2 herë në bokse që në xhirot e para. Spanjolli i Ferrarrit e përfundoi garën në vendin e tetë. Zhgënjeu dhe Massa i cili nuk arriti të shkonte më larg se vendi I 12. Paraqitje shumë e mirë e Lotus me dy pilotët, Kimi Raikkonen e Romain Grosjean të cilët plotësuan podiumin përkatësisht në vendin e parë dhe të dytë. Vettel kryson kampionatin me 77 pikë, ndjek Raikkonen me 10 pikë më pak e Leëis Hamilton me 50 pikë.

Category:

Ju pelqen artikulli shperndaje me shoke!