10 gjera qe duhet te dini per trajnerin e ri te Barcelones, Tata Martino

Ismail Sinani | Wednesday, July 24, 2013 |

10 gjera qe duhet te dini per trajnerin e ri te Barcelones, Tata Martino : 

1. I lindur ne Rosario te Argjentines, pra ne te njejtin qytet me Leo Messin, Tata ka luajtur per skuadren e qytetit Newell Old Boys.

2. Ne nje sondazh ne vitin 2003, ai u zgjodh nga fansat si lojtari me i mire i historise se klubit Newell. Ai ka luajtur si mesfushor dhe ka bere 500 paraqitje ku ka shenuar 35 gola.

3. Ai nuk ka nje menaxher dhe i ben vete te gjitha negociatat.

4. Martino ka qene nje lojtar kyc ne skuadren e Newell Old Boys kur menaxhohej nga trajneri i tanishem i Bilbao, Marcelo Bielsa.

5. Ai ka fituar 3 tituj ne ligen argjentinase, 4 ne ligen paraguajane, dhe eshte zgjedhur si trajneri me i mire ne Ameriken e Jugut kur ishte trajner i Paraguajit.

6. Babai i Messit eshte nje fans i madh i tij.

7. Ai ka bere debutimin me Tenerife ne Camp Nou ku Tenerife humbi 1-0 dhe Zubizaretta ne ate kohe luante per Barcelonen.

8. Ai eshte trajneri i pare qe nga koha e Rijkaard ne 2008 qe nuk eshte Spanjoll.

9. Eshte hera e pare qe ai drejton nje klub europian, ne 6 sezone e fundit si trajner ai ka fituar ligen 5 here.

10. Ai ka bere vetem nje ndeshje me kombetaren e Argjentines ne 1991.


Category:

Ju pelqen artikulli shperndaje me shoke!